Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Windows authentication without any reason

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò StrouMfios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος StrouMfios στις 06-06-2011, 13:04. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-06-2011, 12:20 66168

    Windows authentication without any reason

    Καλησπέρα σε όλους,

    έχω μια εφαρμογή σε 3,5 version η οποία είναι στημένη σε web farm πο αποτελείται απο 4 web servers (IIS6).
    Στο web.config το authentication mode είναι Forms και ενώ είναι στον server 2 μήνες και δούλευε χωρίς κάποιο σφάλμα, 
    ξαφνικά προχτές όταν έμπαινα στο site, μου εμφάνιζε την πρώτη σελίδα και όταν προσπαθούσα να κάνω access ενα web service 
    μου πετούσε παράθυρο για windows authentication.

    Το πρόβλημα λύθηκε όταν πρόσθεσα στο web config 
    <authorization>
    	<allow users="*"/>
    </authorization>
    (από λάθος μου το παραπάνω ήταν στο web config αλλά ήταν μέσα σε σχόλια)

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι:
    1. Για ποιό λόγο ξαφνικά ζητάει authentication ενώ τόσο καιρό δεν ζητούσε και πώς τόσο καιρό έπαιζε
    2. Για ποιό λόγο ζήτησε windows authentication και όχι forms authentication.

    Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη.

    Ευχαριστώ

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  06-06-2011, 12:51 66170 σε απάντηση της 66168

    Απ: Windows authentication without any reason

    Κατά βάση, στον IIS6 το authentication έχει να κάνει σε IIS level (είτε σε ολόκληρο τον Server, είτε ανα application pool). Προφανώς κάποιος άλλαξε τις ρυθμίσεις το authentication και γι'αυτό άρχισε να πετάει το authentication. Αυτό που έκανες εσύ ήταν να πεις ότι στο δικό σου pool τους αφήνω όλους. Ο ίδιος λόγος ισχύει και για το 2), ότι δηλαδή ενεργοποίησαν NTLM Authentication (Windows) κι όχι κάποιο άλλο.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  06-06-2011, 13:04 66171 σε απάντηση της 66170

    Απ: Windows authentication without any reason

    Panagiotis Kefalidis:

    Κατά βάση, στον IIS6 το authentication έχει να κάνει σε IIS level (είτε σε ολόκληρο τον Server, είτε ανα application pool). Προφανώς κάποιος άλλαξε τις ρυθμίσεις το authentication και γι'αυτό άρχισε να πετάει το authentication. Αυτό που έκανες εσύ ήταν να πεις ότι στο δικό σου pool τους αφήνω όλους. Ο ίδιος λόγος ισχύει και για το 2), ότι δηλαδή ενεργοποίησαν NTLM Authentication (Windows) κι όχι κάποιο άλλο.


    Οπότε κατά πάσα πιθανότητα κάποιος έβαλε χέρι στον IIS και δεν φταίει κάποια ρύθμιση στο web.config.

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems